Strach vám môže úplne zničiť život: Toto sú 4 typické návyky, ktoré vedú k SEBADEŠTRUKTÍVNEMU správaniu. Čo vám môže pomôcť trochu sa upokojiť?

Často sa hovorí, že strach je zlý radca. Nie je to až také jednoduché, napokon, z evolučného hľadiska je strach vlastne sprievodca, ktorého ...
  • Zdroj: Getty/fizkes

Často sa hovorí, že strach je zlý radca. Nie je to až také jednoduché, napokon, z evolučného hľadiska je strach vlastne sprievodca, ktorého cieľom je varovať vás pred nebezpečenstvom. Ako sa prejavuje?

Problém je v tom, že mozog sa od čias, keď sme museli utekať pred šabľozubými tigrami, výrazne nevyvinul. Tigre sú už minulosťou, no strach a stres ostal.

Môže sa preto stať, že mozog zareaguje na blížiaci sa výlet alebo stresovú situáciu v práci rovnako alarmujúcou drámou ako na smrteľné nebezpečenstvo tigra. Lenže práca ani výlet smrteľné nie sú. Takéto obavy vás môžu viesť k vytvoreniu nezdravých návykov, ktoré v konečnom dôsledku sťažia život ešte viac. Ako to vyzerá v praxi?

Máte strach z kritiky alebo beriete všetko až príliš osobne? 4 tipy, ako získať nadhľad a netrpieť pre maličkosti, 3. bod prekvapí Zobraziť článok

1. Stratégie zvládania ako alkohol, jedlo alebo sociálne siete

Keď sa otupíte návykmi, je to často dôsledok traumy alebo strachu. Takéto stratégie zvládania môžu zahŕňať nadmerné pitie alebo užívanie iných drog, emocionálne prejedanie sa, ale aj trávenie hodín rolovaním cez sociálne siete alebo online nakupovanie.

Čiže aktivity, ktoré vám rýchlo dodajú dopamín. Často si takéto návyky predstavujeme ako závislosti a choroby samy osebe, ale môžu byť príznakom hlbších problémov, najmä strachu.

Pokračovať v čítaní
Viac k téme:
Odporúčame z TIVI.sk
 
});