Minulosť je plná žien, ktoré svojim krutými činmi hravo prekonali aj mužov. Tento prípad z 19. storočia je o žene, ktorú neskôr dobové média prezývali "Temný anjel Severu".
Pád Mary Ann začal momentom, keď ju farský úradník a pomocný koroner Thomas Riley požiadal, aby pomohla ošetrovať ženu chorú na kiahne. Mary Ann sa mu posťažovala, že posledný Cottonov chlapec, Charles Edward, je tiež chorý a dodala: "Nebudem sa dlho trápiť. Pôjde ako všetci ostatní Cottonovci."
O päť dní neskôr mu oznámila, že chlapec zomrel. Riley zašiel na dedinskú políciu a presvedčil lekára, aby odložil vypísanie úmrtného listu, kým sa okolnosti nevyšetria. Prvá návšteva Mary Ann po chlapcovej smrti totiž nebola u lekára, ale v poisťovni. Tam sa dozvedela, že bez vystavenia úmrtného listu nebudú vyplatené žiadne peniaze.
Fáma vyvolala podozrenie a vyšetrovanie. Lekár William Byers Kilburn, ktorý navštevoval Charlesa, si nechal vzorky a testy ukázali, že obsahujú arzén. Oznámil to polícii, ktorá zatkla Mary Ann a zabezpečila exhumáciu Charlesovho tela. Bola obvinená z jeho vraždy. Súdny proces bol odložený až po pôrode jej trinásteho a posledného dieťaťa, dcéry Margaret Edith Quick-Manning Cotton.
Krutá beštia zvolila pre svoje zločiny najjednoduchší spôsob: Primiešavala arzén do teplého čaju obetí. Ako zdravotníčka dobre vedela, že príznaky otravy lekári diagnostikujú ako brušné ochorenie, takže tým by odpadlo podozrenie z vraždy.
Mary Ann Cotton bola usvedčená z otrávenia chlapca a odsúdená na smrť obesením v Durhamskej väznici (1873). Celkovo sa jej pripisuje 21 obetí - vrátane manželov, milenca, matky, vlastných a cudzích detí. Väčšinu vrážd pritom spáchala pre malý finančný zisk. Nezomrela na šibenici na zlomenie väzov, ale pomaly sa uškrtila, pretože povraz bol príliš krátky, možno úmyselne. Známa sériová vrahyňa sa dožila iba 40 rokov.