Buďte sebavedomejšia! Táto rada je ženám prezentovaná v každej situácii, ako univerzálne riešenie. Na prvý pohľad to znie logicky, no pri bližšom pohľade ide o viac než problematickú záležitosť.
V žiadnom prípade nekritizujú sebavedomé ženy, ale predpoklad, že sebavedomie rieši štrukturálne ukotvené problémy. Gill pre The Guardian povedala: „Nedostatok sebadôvery sa prezentuje ako osobná chyba. Keď biznis-lídri, politici, tréneri či značky hovoria o nerovnosti, vždy ide v konečnom dôsledku o stupeň sebavedomia žien. Ale pokiaľ obviňujeme ženy, zbavujeme inštitúcie a štruktúry hnacej sily zmien.“
Prečo sebavedomie v práci nie je všetko
Ďalšia pasca, ktorú so sebou prináša kultúra dôvery je, že muži s vyhranenými názormi sú vnímaní ako autentickí a silní, no pre skutočne sebavedomé ženy platia iné pravidlá. Príliš hlasné, príliš drzé, príliš náročné... Iste, napokon, mnohé dievčatá sú stále odmalička vedené k zdržanlivosti, zatiaľ čo chlapcom je dovolené vypustiť paru.
Kto vlastne prišiel s tým, že sebavedomie v práci má niečo spoločné s kompetenciou? Určite aj vy poznáte dosť hlasných, priemerných, mužských kolegov, ktorých jedinou "výhodou" je ich pohlavie.
Buďte preto vždy sama sebou! Existuje niečo, čo je dôležitejšie ako vaše príliš veľké alebo príliš malé sebavedomie. Niečo, na čo sa často zabúda: autentickosť! Nezáleží na tom, či sršíte sebavedomím alebo ste nesmelá. Ste v poriadku taká, aká ste, aj keď vám pracovný svet často hovorí opak.