Vyprážanie s olivovým olejom: Naozaj (ne)škodí? Existujú názory ZA aj PROTI, na toto si dávajte pozor

Olivový olej predstavuje stredomorský pôžitok. Mnoho ľudí však nevie, či môže na olivovom oleji vyprážať. Ruky preč alebo ísť do toho? ...
  • Zdroj: Pexels/ Polina Tankilevitch

Olivový olej predstavuje stredomorský pôžitok. Mnoho ľudí však nevie, či môže na olivovom oleji vyprážať. Ruky preč alebo ísť do toho? Ako je to naozaj?

Paradajkový šalát s mozzarellou, caponata, cestoviny, polenta alebo rizoto bez olivového oleja? Nemysliteľné! Nielenže je jednou z najzdravších potravín, ale aj vrcholom stredomorskej kuchyne! No naozaj je dobré s olivovým olejom vyprážať? 

Máte plnú záhradu chutných a voňavých PARADAJOK? Potom uvarte jedlo, ktoré milujú všetci, vyjde vás doslova PÁR CENTOV! Zobraziť článok

Oleje vhodné na vyprážanie by mali mať dve dôležité vlastnosti: vysoký bod zadymenia a nízky obsah polynenasýtených mastných kyselín. Bod zadymenia označuje teplotu, pri ktorej olej začína vypúšťať toxické výpary. V prípade kvalitného, ​​filtrovaného olivového oleja, je to relatívne vysoké, okolo 190-210 stupňov.

Existujú aj čísla 130-175 stupňov, ale tie sa týkajú nekvalitných alebo nefiltrovaných olivových olejov. Takže z hľadiska dymového bodu je olivový olej na vyprážanie výborný nápad. Avšak pozor! Tam to nekončí.

Pokračovať v čítaní
Viac k téme:
Odporúčame z TIVI.sk
 
});