Máte doma tínedžera? Výlety s ním plánujte, radí psychologička

Gúľajú očami, tvária sa znudene, prípadne s vami vôbec nekomunikujú. Mať doma násťročného potomka je skúškou trpezlivosti. Do konca prázdnin ...

Gúľajú očami, tvária sa znudene, prípadne s vami vôbec nekomunikujú. Mať doma násťročného potomka je skúškou trpezlivosti. Do konca prázdnin im ostáva ešte pár hodín, a preto prinášame užitočné rady, ako si dopriať chvíle, z ktorých bude mať radosť každý. A nikto nepríde o nervy.

Fotogaléria

Všetci sme si tým prešli. Mali sme pocit, že čokoľvek naši rodičia vymysleli, je nudné, staromódne, zbytočné. S odstupom času, možno teraz, pri výchove svojho vlastného dieťaťa, si uvedomujete, aké namáhavé bolo zaujať nás, našu pozornosť a dočkať sa úprimného poďakovania či prejavu radosti. Kým sa tínedžer vráti späť do školy, ešte je tu šanca na pekný záver leta. Pred nami je predĺžený víkend, tak ho využite naplno! V prvom rade je však dôležité konzultovať plány so samotným pubertiakom. „Vhodné je zaujímať sa o jeho názor, pýtať sa na jeho očakávania a predstavy. Ak si želáte prežiť spoločný čas, určite si to ešte pred odchodom na dovolenku alebo výlet odkomunikujte a nájdite také aktivity, ktoré budú vyhovovať každému zúčastnenému. Dieťa by nemalo byť z tohto procesu vynechané. Spoločné zážitky sú totiž pre rodinu veľmi dôležité,“ radí renomovaná psychologička Mária Tóthová Šimčáková.

Tabuizovaná by v rodine s tínedžerom nemala byť ani téma samostatného výletu s partiou kamarátov. O všetkom ale rozhoduje miera samostatnosti a zodpovednosti dieťaťa. „Ak ho na výlet pustíte, musí počítať s tým, že potrebujete mať prehľad o tom kam ide, s kým ide, kedy sa vráti a podobne. Znakom zodpovednosti je aj stupeň tínedžerskej zvedavosti. Ak kamaráti skáču do neznámej vody, to ešte neznamená, že tak musia robiť všetci. Rodič by mal poznať svoje dieťa, jeho vlastnosti. Ono by však malo počítať aj s kontrolou zo strany rodiča,“ pokračuje odborníčka.

Ak aj dôjde ku strate našej dôvery vo vzťahu k dieťaťu, napríklad po požití alkoholu, postaviť by sme sa mali do roly chápajúceho rodiča. Nie toho poučujúceho. Pýtaj sa na príčiny, čo tomu predchádzalo, prečo sa dieťa rozhodlo konať tak, ako konalo. Unáhlené tresty nápravu správania neprinesú. Ako však prázdninuje so svojimi deťmi – pätnásťročným synom a devätnásťročnou dcérou - samotná detská psychologička? „V prvom rade chcem, aby mi moje deti venovali ich čas. Nie ja im, oni mne. Vyhľadávame skôr adrenalínové aktivity, kombináciu cestovania a zážitkov. V obľube máme rakúsky Familypark. Dám sa nahovoriť na húsenkové dráhy aj kolotoče. Samozrejme so zreteľom na svoj vlastný komfort. Tiež dovolím svojim deťom zostaviť si program aj podľa ich vlastných preferencií. Nuda nemusí byť na škodu,“ dodáva s úsmevom Mária Tóthová Šimčáková. Staršie deti nás totiž môžu ešte mnohým veciam priučiť. A za to im môžeme byť vďační.

Najväčší zábavný park regiónu môžete poznať aj zo seriálu pán Profesor, ale klip v ňom točila aj Dominika Mirgová s Alanom Murinom.

Aj vy si môžete vychutnať posledné chvíle prázdnin v najväčšom zábavnom parku nášho regiónu! Len hodinu jazdy autom od Bratislavy sa na ploche 145-tisíc metrov štvorcových rozprestiera Familypark. Štyri tematické svety neďaleko brehov Neziderského jazera tvoria jeden unikátny celok, v ktorom si prídu na svoje všetky vekové kategórie a rodiny. Počas svojej návštevy rozhodne nevynechajte najvyššiu vodnú šmykľavku – Bobrí hrad.

Ak si lístky zakúpite online na familypark.at, ušetríte!

Viac k téme:
Odporúčame z TIVI.sk