„Kávu si osladím o trochu víc...“ spieva v jednej obľúbenej piesni skvelý Karel Gott. Sladká káva je síce pre niekoho životabudičom, ale po týchto riadkoch tá sladkosť v ústach trochu zhorkne.
Hovorí sa, že „cukor je drogou chudobných“, a nie je to prehnané tvrdenie. Cukor má na naše telo v súčasných nadmerných dávkach veľmi nepriaznivý vplyv. Podľa Štatistického úradu SR v Správe o poľnohospodárstve a potravinárstve SR za rok 2021 sa píše, že ročná spotreba cukru na obyvateľa bola 29,6 kg! To je obrovské množstvo.
Konzumácii cukru stále nepripisujeme dôležitý význam. Je čas sa nad tým zamyslieť, hlavne s narastajúcim počtom osôb s cukrovkou, ktorá celosvetovo postihuje stále viac ľudí, vrátane detí. Poznáme cukrovku typu 1 a 2. Jedna je menej častá autoimunitná cukrovka, tá druhá postihuje oveľa viac ľudí, a spôsobená naším nevhodným životným štýlom.
Účinnou prevenciou je zdravá životospráva (vrátane prísunu dôležitých vitamínov a minerálov), dostatok pohybu, zbavenie sa obezity, a rovnako tak aj alkoholu a fajčenia.
Lenže obľúbené biele sladidlo sa používa ako prostriedok na zlepšenie nálady, proti smútku, ako druh energetického občerstvenia a vo forme cukroviniek je nástrojom „podplácania“ a manipulácie nielen s deťmi. A má aj vedľajšie účinky – je ľahko návykové, a u niektorých osôb môže pri nedostatku spôsobiť až klasické abstinenčné príznaky.