Poznali ho už naši predkovia pred vyše 5 tisíc rokmi. Toto zdravé dochucovadlo vzniká kvasením cukru z jabĺk, pričom vzniknutá kyselina octová sa zriedi vodou a obohatí kvasnicami.
Výsledok je nielen účinnou konzervačnou a dezinfekčnou látkou, ale má priaznivý vplyv aj na naše zdravie. Samozrejme v primeranom množstve, lebo aj veľa dobrého škodí. Stačí len spomenúť, že podľa výskumov je táto dostupná tekutina vhodná pri znižovaní hladiny tukov v krvi a krvný tuk aj znižuje. Tu jej zoznam priaznivých účinkov nekončí.
Jablčný ocot obsahuje vápnik, horčík, železo, draslík, sodík a je dobrým antioxidantom. Vôňa a čistá chuť naozaj nič moc, ale je to predsa ocot a nie francúzsky parfum či lahodné víno.
Využitie v kuchyni a domácnosti
Väčšina ľudí používa jablkový ocot do polievok, šalátov, dresingov či marinád, aby im dodal príjemnú kyslastú chuť. Jedna či dve lyžice zmiešané s vodou sú výborným doplnkom k vyváženej diéte. Jeho obsah kalórii je 21 na 100 gramov.
- Počas zaváracej sezóny ho navyše ocenenia všetci pestovatelia a fanúšikovia plnej špajze, ktorí ním dezinfikujú sklenené poháre.
- Gazdinkám vie pomôcť aj pri odstraňovaní vodného kameňa v domácnosti, stačí dobre zmiešať trochu octu s vodou, naniesť na povrch a nechať pôsobiť pár hodín. Nečistite ním drevené povrchy nábytku, veci z hliníka, gumené a silikónové spoje, rovnako ani žulové či mramorové povrchy. Zriedený sa hodí na odmastenie pracovných plôch a podláh v kuchyni, vrátane okien. Získate v ňom lacný a ekologický čistiaci prostriedok.
- Medzi jeho skryté bonusy patrí napríklad odpudzovanie bĺch, pridaním do cesta sa to stane nedýchaným, poradí si so zapáchajúcim oblečením – ako ho trochu pridáte do prania, vie zneutralizovať pálivé chute pri varení, alebo ak sa vám šteňa vymočí niekde v byte, tak postihnuté miesto potom prebehnite aj jablčným octom, a už tam viac mláčku neurobí.