Sezóna medvedieho cesnaku: Pozor, pri jeho zbere sa môžete FATÁLNE pomýliť! Na čo sa zamerať, aby ste si domov nepriniesli JEDOVATÚ rastlinu?

Divoká bylina, známa aj ako lesný cesnak, má sezónu od konca marca do mája. Ak sa chcete vydať na lov medvedieho cesnaku, mali by ste ...

Divoká bylina, známa aj ako lesný cesnak, má sezónu od konca marca do mája. Ak sa chcete vydať na lov medvedieho cesnaku, mali by ste oblasť dobre poznať a dodržiavať niekoľko pravidiel.

Fotogaléria

Intenzívnou vôňou a jemne ostrou a sviežou chuťou obohacuje jarnú kuchyňu v podobe pesta, masla či polievok. Pri zbere sa však odporúča opatrnosť, pretože medvedí cesnak má hneď niekoľko jedovatých dvojníkov, ktoré môžu zmeniť pôžitok na nočnú moru.

Aj obyčajná omeleta môže byť omnoho chutnejšia: Inšpirujte sa týmto skvelým nápadom! Zobraziť článok

Konvalinka - nebezpečný dvojník 

Vôňu cesnaku medzi stromami zacítia aj netrénované nosy, ale pozor! Medvedí cesnak však vyzerá veľmi podobne ako jedovatá konvalinka a krokus jesenný. Keďže aj tieto kvitnú aj na jar, pre laikov je ťažké ich rozlíšiť.

V čom sa rastliny líšia?

Ak si listy pretriete medzi prstami a voňajú po cesnaku, ide o medvedí cesnak. V opačnom prípade by ste mali listy okamžite vyhodiť a dôkladne si umyť ruky, pretože sú jedovaté. Rovnako nebezpečný je aj test čuchom v prípade, že máte neumyté ruky po konvalinke. 

Pokračovať v čítaní
Viac k téme:
Odporúčame z TIVI.sk
 
});