Nadobudnutú moc vedeli šikovne využiť. Buď ňou stabilizovali manželovu politickú kariéru, alebo ju využili k osobnému prospechu, ktorý nemal so skromnosťou nič spoločné.
Elena Ceaușescu
Ako dcéra rumunského roľníka dostala iba základné vzdelanie. Z vidieka sa potom s bratom presťahovala do Bukurešti, kde pracovala ako pomocná sila v textilnej továrni. Tu sa po vstupe do komunistickej strany (1939) strela s budúcim manželom Nicolaeom Ceaușescom. Bola to láska na prvý pohľad.
Ich vzťahu neuškodil ani častý pobyt mladého komunistu vo väzení. V roku 1947 sa vzali, a boli doslova nerozluční. Po komunistickom prevrate obaja stúpali v politickom rebríčku. Nicolae to dotiahol na Generálneho tajomníka.
Elena svoju úlohu zohrávala aj v politike a nazývala sa najmilovanejšou dcérou rumunského ľudu, a Matkou rumunského národa. Sama bola matkou troch detí, ktoré nechávala sledovať tajnou políciou a miešala sa im neprimerane do súkromia.
V krajine mala takmer úplnú moc. Ľudia hladovali, kým ona sa topila v luxuse. Oboch ich nenávideli. Jedným z najbizarnejších faktov je, že Elena bola opisovaná ako „svetovo uznávaná vedkyňa“.
Ako vedúca rumunského chemického výskumného tímu publikovala rôzne rozsiahle výskumné práce a knihy, pritom... bola mierne negramotná. Po revolučných udalostiach v Témešvári (1989) bola spolu s manželom zastrelená dávkou zo samopalu pri múre popravnou čatou.