Na úvod vám túto zaujímavú zeleninu trochu priblížime. Lufa rastie podobne ako šalátová uhorka. Aj chuťovo je niečo medzi ňou a cuketou. Čo neskonzumujete, viete využiť pri umývaní a čistení. Od svojho tela po celú domácnosť. Naozaj stojí za pozornosť.
Ale nepredbiehajme. Lufa je tekvicovitá tropická rastlina obľubujúca teplo a slnko, ale viete ju dopestovať aj u nás - ideálne v skleníku či fóliovníku. Od začiatku leta tak môžete mať plody, ktoré výborne chutia surové aj tepelne upravené. Ak ich nestihnete zjesť a necháte ich vysušiť, získate neoceniteľného pomocníka - prírodnú špongiu.
Pestovanie v skratke
Veľké a tmavé semienka lufy kúpite cez internet alebo v pestovateľských či hobby obchodoch. Teraz je ten pravý čas na vypestovanie priesad v interiéri. V čase sadenia paradajok (druhá polovica mája), treba rastlinky vysadiť von na teplé miesto. Lufa sa rada popína, preto jej treba dať pri raste oporu po ktorej sa môže šplhať.
Lufa v kuchyni
Len čo budú mať plody aspoň 4 cm, môžete ich konzumovať. Výborné sú surové ako súčasť šalátov alebo príloh. Dajú sa spracovať aj tepelne na grile (ako baklažán). Ak budete mať tak bohatú úrodu, až vám pôjde von ušami, môžete nechať plody narásť do maximálnej dĺžky (10+ cm) a na rastlinke postupne usušiť. Potom ju jednoducho ošúpete a získate drsnú dužinu vhodnú na čistenie.