Názov jedla vznikol zo slov tonkatsu (pre bravčový rezeň) a donburi (pre misu s ryžou). Stalo sa modernou tradíciou, že japonskí študenti jedia katsudon večer pred veľkým testom alebo prijímacou skúškou do školy.
Príprava:
Vývar dashi:
Riasu kombu umyjeme a namočíme ju do jedného litra vody na 15 minút. Na miernom ohni túto vodu zohrejeme a keď začne vrieť, odstavíme. Potom pridáme katsuobushi, 5 minút povaríme na najmenšom plameni a priebežne odstraňujeme penu, ktorá sa tvorí na povrchu. Odstavíme, počkáme kým sa tuniakové vločky usadia na dne a potom vývar scedíme a odložíme.
Ryža gohan:
Ryžu dáme do sitka a opláchneme ju. Následne ju počas 30 minút necháme namočenú v miske s vodou. Keď máme ryžu dobre očistenú, dáme ju do hrnca s vodou, trochu premiešame a varíme. Na strednom ohni ju varíme pod pokrývkou 5 minút. Potom stiahneme plameň na najmenší a varíme ďalších 10 minút. Odstavíme a necháme pod pokrývkou odpočívať 12 až 15 minút.
Tonkatsu:
Rezne osolíme, okoreníme a postupne obaľujeme v múke, rozšľahanom vajci a strúhanke panko. Rezne z oboch strán vypražíme v dostatočnom množstve oleja, kým nadobudnú zlatistú farbu. Nakrájame ich na pásiky – tak ako na obrázku a odložíme.
Omáčka:
Vývar dashi zmiešame v miske so sójovou omáčkou, cukrom, sake a mirin. V ďalšej miske rozmiešame vajcia a samostatne nakrájame cibuľu. Do panvice dáme ¼ zmesi s vývarom, a keď sa začne variť, pridáme štvrtinu cibule. Na miernom ohni povaríme, kým cibuľa nezmäkne. Hotovú omáčku odložíme.
Servírovanie a príprava (jednotlivých porcií):
Na hotovú omáčku poukladáme jednu porciu plátkov tonkatsu a zalejeme ¼ vyšľahaných vajec. Panvicu prikryjeme a sem-tam panvicou potrasieme, kým obsah nezhustne. Proces opakujeme so zvyškom rezňov. Na taniere naložíme ryžu a naservírujeme na ňu obsah panvice. Ten by sa mal na ryžu zošmyknúť sám, tak, že na ryži bude omáčka s cibuľou a na vrchu mäso a vajce. Podávame ozdobené stonkou petržlenovej vňate.