Pod anglickým označením „post-sex blues“ nečakajte romantickú hudobnú produkciu na zakončenie krásne premilovaného večera. Pravda je niekde inde.
„Ľudia môžu plakať alebo sa smiať po intenzívnych zážitkoch, ktoré sú príjemné, pretože plač alebo smiech je ako vypustenie vzduchu z tlakového ventilu,“ vysvetlila. „Toto je obzvlášť bežné, ak bol zážitok veľmi fyzicky intenzívny – napríklad silný orgazmus alebo viacnásobné orgazmy.“ Chronická PCD však môže viesť k vážnym problémom vrátane vyhýbania sa intimite.
Našťastie existuje riešenie! Odborníčka odporúča rôzne techniky, ak po sexe máte podobne negatívne pocity.
Pred sexom si v sebe ujasnite, prečo partnera milujete a aký je. Ak sa cítite previnilo alebo sa hanbíte, porozprávajte sa so svojím partnerom, empatickým priateľom alebo vyhľadajte odbornú pomoc.
Veľa párov praktizuje sex „na uzmierenie“ v nádeji, že sa tým medzi nimi vyriešia problémy. To môže viesť aj k smútku po sexe, pretože hoci fyzické milovanie príjemne zbližuje, nikdy nerieši vzťahové problémy, pretože tie sa dajú vysvetliť len otvorenou komunikáciou.
U žien môže mať smútok po sexe aj hormonálnu príčinu. Môže sa objaviť s príchodom menopauzy. Jej nástup má negatívny vplyv na sexuálny život (väčšinou oboch v páre). Ak sa podarí oddeliť fyzické príznaky od emócií, bude lepší aj sex.