Neschopnosť dosiahnuť ciele vedie často k sklamaniu a tým pádom aj k pocitom viny. Čo s tým?
Takýto zoznam môže znížiť tlak na produktivitu, ktorý je spojený s nadmernou úzkosťou, poruchami spánku, stresom a dokonca aj depresiou. Uvedomte si, že vaša energia, sústredenie a rozsah pozornosti nie sú neobmedzené a že na zabezpečenie výkonu sú dôležité primerané prestávky.
2. Vyskúšajte „behaviorálne experimenty“
Ide o praktiky, pri ktorých ľudia plánujú skúšať nové veci s chybami a nedokonale. Aj keď to vo vás môže vyvolať úzkosť (najmä ak ste od prírody perfekcionistka), časom zistíte, že snaha o realistické ciele - s priestorom na zaváhanie - je oslobodzujúcejšia, než ste si predstavovali.
3. Pochopte rozdiel medzi zaneprázdnenosťou a produktivito
Zaneprázdnenosť znamená, že váš deň je naplnený úlohami. Produktivita je stav, keď robíte niečo, čo vám pomáha priblížiť sa k cieľom. Zaneprázdnenosť, ktorá zahŕňa žonglovanie s viac ako jednou úlohou (t. j. multitasking), si môže vybrať daň na vašej produktivite.
Môže viesť k vyhoreniu a prepracovaniu, čo v konečnom dôsledku spomalí váš pokrok. Preto namiesto myslenia typu: "Dnes potrebujem upratať kúpeľňu, spálňu a šatník," skúste situáciu vnímať takto: "Dnes uložím ľavú časť skrine a kúpeľňu si nechám na ďalší deň.“ Pokračovanie na ďalšej strane.