"Vypadni z hojdačky - som na rade!" Alebo: "Chcem zmrzlinu - hneď!" Spolužiaci pred malými tyranmi utekajú a rodičia sa cítia bezmocne, keď sa na podobné predstavenie musia pozerať. Ako svojich potomkov vychovať tak, aby sa nestali postrachom spoločnosti?
2. Nechajte dieťa zlyhať
Samozrejme, rodičia sú vždy pripravení dieťaťu pomôcť a snažia sa mu život uľahčiť čo najviac. Niekde však existuje hranica medzi učením a realitou, ktorú musí dieťa zvládnuť samé.
Zlyhanie je jedna z vecí, ktorej sa v živote nevyhne. Preto namiesto ochrany ho naučte s prehrami správne zachádzať a vyjsť zo situácie ako víťaz. Budujete tak vo svojom dieťati potrebné sebavedomie.
3. Nie znamená nie
Dieťa by malo o sebe rozhodovať v rámci svojho veku. Nechajte ho rozmyslieť si, s čím sa chce hrať, čo si chce obliecť a podobné drobnosti, ktoré mu dajú pocit, že z rozhodovania o sebe nie je vylúčené.
Ak dieťa povie „nie“ na bozky alebo objatia, rešpektujte to. Ako inak sa bude chrániť keď dospeje? Ak mu teraz ukážete, že jeho „nie“ nemá váhu, bude to mať v dospelosti ťažké. Takže odteraz – nie znamená jasné nie. Pomôžete tak aj sama sebe…