Emocionálne inteligentní ľudia majú svoje... divnosti. Vedia rozpoznať svoje vlastné emócie a regulovať ich, rovnako ako sa vedia vcítiť sa do iných a porozumieť im.
Emocionálne inteligentní ľudia oceňujú negatívne emócie
Radosť, nádej, inšpirácia – tri emócie, ktoré sú v spoločnosti hodnotené ako „pozitívne“. Smútok, hnev, nuda – sú naopak „negatívne“. Čo však hodnotenie ako pozitívne alebo negatívne v súvislosti s pocitmi vlastne znamená? Iste, radosť je príjemná, ale hnev menej. Je však radosť cennejšia ako hnev a treba sa o ňu vždy snažiť?
Je nereálne očakávať, že budete stále šťastní. A ak sa nad tým zamyslíme, trvalé šťastie zo stavu vecí sotva kedy viedlo k zmene. Na druhej strane, hnev, keď je správne nasmerovaný, môže uvoľniť obrovskú silu. Kategórie ako „pozitívne“ a „negatívne“ sú vytvorené človekom. Každá emócia má svoj účel a dôvod bytia – emocionálne inteligentní ľudia to vedia a žijú podľa toho.
Sú otvorení všetkým zmenám
Emócie nie sú spočiatku ani pozitívne, ani negatívne. Sú prirodzenou súčasťou života. Väčšinou môžete len dúfať, že v priebehu vášho života nastanú zmeny, ktoré povedú k niečomu lepšiemu pre vás alebo vašich blízkych, ako je súčasný stav.