Asi sa všetci zhodnete, že hravo by sme dokázali prežiť bez malých nebezpečných „upírov“ striehnucich v tráve. Z prechádzky a výletu si chceme domov doniesť len príjemné zážitky a nie pricucnutého tvora.
● Ako sa dostanú kliešte do vašej záhrady? Jednoducho, väčšinou ich na sebe privlečú iné zvieratá. Túlavé mačky a psy, ježkovia, rôzne hlodavce im slúžia ako dobrý transport na expanziu. Skontrolujte si preto oplotenie po celom obvode, a opravte všetky diery a možné vchody proti návšteve cudzích zvierat.
Pomôcť môže aj prirodzená cca 50 cm široká bariéra vysypaná v podobe štrku či borovicovej kôry. Oba materiály sa ľahšie zohrejú ako tráva, čo kliešťom nevyhovuje.
Našli ste (si) prisatého kliešťa?
Pokiaľ na sebe alebo niekom z blízkych nájdete zavŕtaného kliešťa, je dôležité ho čo najskôr odstrániť, aby ste minimalizovali riziko prípadnej nákazy. Viete to urobiť pinzetou – chytiť čo najbližšie pri koži a potom ho pomalým pohybom nahor odstráňte.
V lekárňach už dostať aj špeciálne pinzety, s ktorými rýchlo a bezdotykovo odstránite kliešťa z kože. Aktiváciou dávkovača približne 1 cm nad kliešťom ho zamrazíte, tým ho zároveň usmrtíte, následne vytiahnete.
Občas sa však stane, že ho nevyberiete celého a ostane vám na mieste vpichu odtrhnutá hlavička. Nemusíte robiť paniku! V takom prípade zobete ihlu alebo niečo ostré (žiletka, tenký nožík, zicherka…) a opatrne z kože hlavičku vyškrabkajte (to isté by urobil aj zdravotník). Nezabudnite na dezinfekciu rany.