V pozadí každého silného muža je silná žena. Aj tyrani či diktátori mali slabosť pre svoje polovičky, hoci ich ženy sa málokedy ukazovali na verejnosti.
Vladimir Iľjič Lenin (Uljanov)
Marxistický revolucionár a boľševický predák to vo vzťahoch hral na dve strany. V roku 1898 sa oženil s odhodlanou atraktívnou revolucionárkou Nadeždou Konstatinovnou Krupskou. Tá sa po čase kvôli autoimunitného ochoreniu štítnej žľazy zmenila fyzicky aj duševne. Stratila pôvab aj chuť do života. Choroba sa podpísala na libide a predpokladanej sterilite. Stále však bola Leninovou politickou aj životnou pravou rukou.
Druhou ženou v živote ruského revolucionára nebola manželka, ale milenka. Inessa Armand sa narodila vo francúzskej aristokratickej rodine. Po otcovej smrti sa presťahovala do Moskvy, kde sa ako 20-ročná vydala za podnikateľa Alexandra Armanda, ktorého podvádzala s jeho mladším bratom. Po manželovej smrti prišla do Paríža, kde stretla Lenina. Ten sa do vznešenej a sebavedomej ženy na prvý pohľad zamiloval.
Nadežda sa o Ineese časom dozvedela, a trvala u Lenina na spoločnom stretnutí. Ten nakoniec privolil. Spočiatku medzi oboma ženami panovala rivalita, no ich vzťah sa rýchlo rozvinul do blízkeho priateľstva. Nadežda napríklad v jednom z listov napísala, že sa vždy cíti dobre, keď ich Inessa navštívi. V určitom období dokonca bývali všetci traja pod jednou strechou.