Málokedy prespíte celú noc? Podľa definície trpíte poruchou prespania celej noci. Ide o okolnosť, ktorú by ste nemali ignorovať.
Chronická nespavosť: kedy sa stáva nebezpečnou?
Kto sa občas zle vyspí, pretože sa možno v noci príliš trápi, je vystresovaný alebo napríklad nemôže zaspať v horúcich letných nociach pre horúčavy, sa nemusí báť o svoje zdravie. Ak však ťažkosti so zaspávaním trvajú dlhšie ako mesiac a vyskytujú sa aspoň trikrát do týždňa, treba konať.
Čo môžem urobiť, ak nemôžem spať celú noc?
Pre úspešnú liečbu porúch spánku je dôležité určiť presné príčiny. Ak nie je jasný dôvod na ťažkosti so zaspávaním, prvým krokom by malo byť vyšetrenie lekárom, aby sa vylúčili alebo vyliečili vážnejšie ochorenia. Je tiež užitočné podrobne sa pozrieť na svoje spánkové a životné návyky a v prípade potreby ich optimalizovať.
Otázky, ktoré si môžete položiť:
• Jem vyváženú stravu?
• Pohybujem sa dostatočne počas dňa?
• Je teplota v spálni vhodná na dobrý spánok?
• Čo môžem zlepšiť v oblasti spánkovej hygieny? (t. j. spánkový režim a čas uloženia do postele)
Dokážem sa zbaviť zlozvykov? (fajčenie, pitie alkoholu, používanie mobilného telefónu atď.)
Popoludňajší spánok proti nespavosti: pomáha to?
Odborníčka Hanne Horvath hovorí: „Ak sme na druhý deň po prebdenej noci veľmi unavení, chýbajúci spánok doháňame cez deň. Podobne ako pri jet lagu by sme sa však mali snažiť vydržať až do večera. To zvyšuje šance na rýchlejšie zaspávanie a lepší spánok ďalšiu noc.“
Domáce prostriedky na zaspávanie
Šálka čaju (najmä čaju navodzujúceho spánok) pred spaním môže podporiť spánok. Najlepšie je nechať si poradiť v lekárni, aký čaj je pre vás ten pravý. Valeriána lekárska vás však pravdepodobne nesklame. Na váš spánok môžu priaznivo pôsobiť aj relaxačné vonné oleje ako valeriána, chmeľ alebo levanduľa.
V prípade, že si už neviete pomôcť sama, je ča navštíviť odborníka. Netrápte svoje telo a svoju myseľ a doprajte si dostatok zdravého a blahodarného spánku.