Toxická scéna Gigi Hadid a jej matky ukazuje desivý rodičovský fenomén: takzvané „mandľové mamičky“. Volia prísnu diétnu výchovu aj pri najmenších deťoch a podporujú stereotypný ideály krásy 21. storočia.
Pojem „mandľová mama“ neznamená jednotlivcov, ale problematické sociálne štruktúry, ktoré škodia nielen telesnému, ale aj psychickému vývoju. Behaviorálna terapeutka Jess Sprengle vysvetľuje, že skoré vštepovanie nesprávnej stravovacej kultúry zvyšuje pravdepodobnosť vzniku porúch príjmu potravy. Večná kontrola váhy, mier a potravín môže viesť k situácii, že človek prestane dôverovať signálom svojho vlastného tela – napríklad, prestane reagovať na hlad, únavu, fyzické potreby...
Lámanie generačných vzorcov
Tí, ktorí bojujú s ideálmi „kultúry mandľových mamičiek“, môžu využiť niekoľko veľmi praktických trikov na zmenu vzťahu k vlastnému telu. Sprengle navrhuje zbaviť sa váh a metrov a na začiatok vymazať sledovače kalórií. Druhý krok je skúsiť nehodnotiť jedlo ako „dobré“ alebo „zlé“. Pomôcť s tým môžu napríklad antidiétne blogy. Sprengle však vyzýva k trpezlivosti. Pretože „prelomiť generačné cykly je naozaj ťažká práca".
Nie sú to však len matky, ktoré šíria nereálne normy pre svoje deti. Dievčatá v puberte v snahe zapáčiť sa častokrát na seba vôbec nemyslia, a to aj bez vonkajšieho vplyvu. Je jasné, že čas hanobenia (najmä toho ženského) tela sa musí konečne skončiť. A to najmä v rodinách, ktoré by vlastne mali byť bezpečným priestorom pre všetkých dospievajúcich!