Syndróm vzťahového vyhorenia sa najčastejšie vyskytuje u dlhoročných párov. Nastať môže z viacerých dôvodov.
Obaja partneri môžu cítiť, že im spoločné trávenie času nevyhovuje, a navyše sú voči tomu druhému podráždenejší. To postupne spôsobuje neodvratné poškodenie vzťahu. No stále sa dá zvrátiť, ak sa včas a správne podchytí. Ako vidieť, vyhorenie nemusí nastať iba v zamestnaní, ale aj v láske.
Už dávno prešli časy, keď ste sa nevedeli od seba pohnúť, a byť chvíľu bez seba bolo utrpením. Ale teraz je všetko bohužiaľ inak. Lenže vzťahové vyhorenie nenastane zo dňa na deň. Je výsledkom chronických problémov a emočného stresu. Postihnutý môže mať pocit, že sa od partnera čoraz viac vzďaľuje, a vzájomný vzťah vidí len negatívne.
Aké sú príznaky vyhorenia vzťahu?
Zlé myšlienky
Ak má človek o životom partnerovi prevažne negatívne a cynické myšlienky, myslí si o ňom to najhoršie a zameriava sa len na jeho slabé stránky, je to jasné. Hoci v každom normálnom vzťahu po čase zložíme ružové okuliare a odložíme predsudky, všetky rozbiehajúce sa negatívne myšlienky a pocity nie sú dobrým znamením.
Radšej zvlášť
Tráviť voľný čas oddelene je lákavejšie ako absolvovať nejaký spoločný program, ktorý je zrazu čoraz nudnejší. Aj keď je dôležité, aby obaja partneri mali čas a priestor aj pre seba, dôležité na záchranu vzťahu je, aby spolu trávili čas kvalitne.
Pokračovanie na ďalšej strane.