Neexistuje vhodný čas na boľavé hrdlo. Škriabania v krku, suchého kašľa alebo nepríjemného prehĺtania sa chcete vždy zbaviť čím skôr.
Šípkový čaj
Nápoj plný vitamínu C a antioxidantov na zlepšenie imunity. Vyluhované šípky majú protizápalové účinky. Môžete si ho kúpiť (alebo zmiešať) aj s ibištekom, čím dostane sladšiu chuť.
Kamilkový čaj
Buď ho milujete alebo nenávidíte, ale zdravotné účinky mu nemožno uprieť. Vďaka svojim dezinfekčným a protizápalovým účinkom je ideálnym pri boľavom hrdle na pitie alebo kloktanie. Možno neviete, ale počas menštruácie pomáha kamilkový (harmančekový, rumančekový) zmierňovať bolesti v podbrušku.
Mätový čaj
Dobrý, ale pite ho s mierou. Obsahuje mentol, ktorý môže vysušovať tkanivá hrdla. Na prestriedanie s ostatnými spomínanými čajmi neostanú jeho protizápalové účinky opomenuté. Rovnako dobre pomôže aj pri tráviacich problémoch, bolestiach hlavy alebo „dračom“ dychu.
Čierny čaj
Vďaka svojim zlúčeninám (tanínom) môže pomôcť znížiť zápal a bolesť hrdla. Okrem priameho pitia s ním môžete počas dňa aj účinne kloktať.
Zelený čaj
Jeho jemne trpká chuť dodá vášmu hrdlu potrebnú starostlivosť. Svojimi protizápalovými účinkami pomôže pri opuchu tkaniva hrdla. V jeho prospech hovorí aj obsah vitamínov C a A.
Univerzálna rada na záver: Ak si do nasledujúcich čajov pridáte med a citrón, tak popri zlepšení chuti zosilníte aj priaznivé účinky nápoja.