Mejkap, prach, peľ... Počas dňa je naša pleť vystavená rôznym faktorom, ktoré ju znečisťujú. Dermatologička Ružena Sochorová z ambulancie Lekáskej kozmetiky Life Style odporúča dôkladné čistenie ráno aj večer, a to aj vtedy, keď je pleť nenalíčená.
Pri zrelšej pleti sa treba vyhýbať prípravkom s obsahom alkoholu, ktoré ju ešte viac vysúšajú. „Zrelšia pleť býva suchšia, tvorí sa menej prirodzeného kožného mazu a čistiaca voda s obsahom alkoholu takejto pleti neprospeje.“ Po dôkladnom očistení netreba zabudnúť na sérum a krém podľa typu pleti.
Menej je však viac. Aj doktorka Sochorová sa vo svojej ambulancii stretáva s prípadmi, že ľudia to s čistením a s celkovou statostlivosťou o pleť preháňajú. Najčastejšie sa to stáva pri tých, ktorí bojujú s nepríjemným akné.
Ako na aknóznou pleť?
„Aknózna pleť je namáhaná samotným akné a príliš agresívnym čistením jej nedáme žiadny čas na regeneráciu. Prípadne sa stretávame aj s prípadmi, kedy klientky používali nevhodné čistiace prípravky na ich typ pleti a zbytočne si pleť vysušovali.“
Nemenej dôležité ako domáce čistenie je aj hĺbkové čistenie u kozmetičky. To podľa Ruženy Sochorovej prospeje každému typu pleti. „Pri klientoch s aknóznou pleťou odporúčame odborné čistenie každé dva až štyri týždne, podľa stupňa akné. Normálnu a suchšiu pleť stačí čistiť raz za 5-6 týždňov, niektoré klientky chodia raz za dva mesiace, je to individuálne.“
Opäť, aj pri tomto type zákroku platia výnimky. Dajte si pozor na hĺbkové čistenie, ak máte pleť s rosaceou alebo s ekzémom. Tam by mala vaša kozmetička vedieť, ako správne postupovať, aby sa stav pleti ešte viac nezhoršil.