Najväčšie MÝTY o opaľovaní: Dermatologička vysvetlila, ako naozaj fungujú prípravky na ochranu pokožky! TOTO ste zrejme ani len netušili

Slnkom pobozkaná pokožka vyzerá vábivo a hebko. Ale ako naozaj dosiahnuť pekný bronz, aby opaľovanie bolo zároveň zdravé, nespôsobovalo ...

Slnkom pobozkaná pokožka vyzerá vábivo a hebko. Ale ako naozaj dosiahnuť pekný bronz, aby opaľovanie bolo zároveň zdravé, nespôsobovalo predčasné starnutie pleti a nijako neškodilo?

Fotogaléria

Čím vyšší UV faktor, tým vyššia ochrana? Nie tak celkom…

Skratka SPF na opaľovacích krémoch (a anglického Sun Protection Factor) vyjadruje schopnosť krému zachytiť a pohltiť UVB žiarenie. Dermatológovia odporúčajú v lete používať ochranné krémy s faktormi 30 a viac. Ale pozor, ochranný faktor 50+ neznamená, že pokožke nehrozí spálenie!

V skutočnosti sa miera ochrany opaľovacím krémom s SPF 30 až tak nelíši od SPF 50. SPF 30+ dokáže odfiltrovať až 96,7 % UVB žiarenia, kým SPF 50+ 98 % UVB žiarenia. Rozdiel v ochrane je teda minimálny.

Betakarotén pomáha pri opaľovaní. Áno, ale…

Betakarotén je antioxidant a podporuje bronzové opálenie. Nejedna žena sa však už „spálila“, keď pred dovolenkou jedla kilá mrkvy či užívala nadmerné množstvo betakaroténu v inej forme. Jediné, čo dosiahla, bola nepekná žltohnedá pokožka. Aj tu platí, že všetkého veľa škodí.

Ani mierne červená pleť, ktorá potom naberie bronzový nádych, neznamená, že opálenie bude pekné a dlhotrvácne. Akékoľvek začervenanie pleti zo slnka je jasným signálom, že koža trpí, pretože sa spálila.

Späť Pokračovať v čítaní
Viac k téme:
Odporúčame z TIVI.sk
 
});