Ostrov pri východnom pobreží Afriky je dnes jedným z vysnívaných dovolenkových miest, ale v neistých časoch panovania Ranavalony I. býval živým peklom.
Lov na bizónov
Kráľovná si spočiatku dávala pozor na problémy s misionármi. Nechcela riskovať priamy konflikt s európskymi mocnosťami, lebo potrebovala príjmy z obchodu a suroviny pre domáci priemysel. Situácia sa zmenila po tom, keď pri brehoch ostrova stroskotal (1831) mladý Francúz Jean Laborde.
Na potešenie panovníčky mal široké znalosti praktických vedomostí (metalurgia, zbrojárstvo, strojárstvo) a poverila ho výstavbou nového priemyselného mesta Mantasao kúsok od hlavného mesta Antananarivo. Tam dohliadal na výrobu zbraní, streliva, mydla, hodvábu, keramiky a mnohých iných tovarov, ktoré muselo kráľovstvo dovtedy dovážať.
Ranavalonu mnohí označili za tyranku, ktorej správanie sa časom stalo čoraz nepredvídateľnejšie. V roku 1845 napríklad rozkázala, aby sa celý dvor (dvorania a ich otroci, cca 50 000 ľudí) vydal na lov bizónov. Mali málo jedla a počas pochodu stavali pred sebou cesty.
Počas štvormesačného lovu nezabili ani jedného bizóna, ale podľa odhadov zomrelo asi 10 000 ľudí od hladu a únavy. Ich mŕtvoly len hádzali vedľa „kráľovskej cesty“.
- Aj Česi majú svoju SADISTICKÚ Báthoryčku: Poddaných kruto týrala, no aj ona sama zomrela strašnou SMRŤOU! Neuveríte, aký rozsudok vyniesol súd Zobraziť článok
- Podľahol jej francúzsky cisár aj taliansky kráľ: Krásnu milenku mocných mužov postretol KRUTÝ koniec, krátko pred smrťou šalela! Zobraziť článok