Elena Ceaușescu žila v luxuse, kým v krajine ľudia HLADOVALI a ZOMIERALI: Aj ženy komunistických DIKTÁTOROV boli kruté a bezcitné beštie!

Nadobudnutú moc vedeli šikovne využiť. Buď ňou stabilizovali manželovu politickú kariéru, alebo ju využili k osobnému prospechu, ktorý ...

Nadobudnutú moc vedeli šikovne využiť. Buď ňou stabilizovali manželovu politickú kariéru, alebo ju využili k osobnému prospechu, ktorý nemal so skromnosťou nič spoločné.

Fotogaléria

Nexhmije Hodža

V Tirane študovala na Pedagogickom inštitúte kráľovnej matky, počas ktorého vstúpila do novozaloženej Albánskej komunistickej strany. V roku 1942 bola zvolená do Generálnej rady Albánskeho hnutia za národné oslobodenie.

Počas 2. svetovej vojny bojovala proti talianskym a nemeckým fašistom ako súčasť 1. divízie Národnej oslobodzovacej armády, odbojovej skupiny, ktorej dominovali komunisti. S budúcim manželom Enveron a neskorším povojnovým Generálnym tajomníkom Albánska sa stretla v roku 1942 na stretnutí Albánskej strany práce, o tri roky neskôr s vzali.

Počas života zastávala významné politické funkcie, no predovšetkým bola manželovou dôverníčkou. V roku 1985 ovdovela, ale bola zvolená za predsedníčku zastrešujúceho združenia Demokratický front (1990 – 1991). V roku 1991 ju  ale zatkli a odsúdili do väzenia za spreneveru 750 000 albánskych lekov. Zomrela v roku 2020 prirodzenou smrťou vo veku 99 rokov.

Späť
Viac k téme:
Odporúčame z TIVI.sk
 
});