Stáva sa, že dieťaťu najviac ubližuje ten, kto mu má byť najbližším dôverníkom. Toxické rodičovstvo neznamená len agresiu a manipulovanie. Môže sa skrývať aj za nekritickou láskou.
Rodičia nemajú za úlohu udržiavať dieťa neustále šťastné, ale naučiť ho, ako byť šťastným a spokojným sám so sebou. Ak deti nemajú stanovené žiadne hranice, nie je to cesta k úspechu.
Deti potrebujú zažívať a učiť sa celej škále pocitov, nielen spokojnosti a pohode. A k tomu potrebujú najmä pocit bezpečia, pozitívnu atmosféru a rodičov so zdravým vzťahom k sebe samým aj k sebe navzájom.
Naopak, stáva sa, že dieťa je predmetom rodičovskej frustrácie. Nesplnené ciele a túžby? Ich projektovanie na dieťa je veľmi nešťastným riešením a pravdepodobne bude viesť k jednému z dvoch problémov:
Dieťa sa nebude cítiť dosť dobré a všemožne sa bude snažiť splniť rodičovské očakávania. To povedie k tomu, že potlačí samo seba. Druhou možnosťou je, že dieťa vo vyššom veku príde na to, ako svojich rodičov prostredníctvom ich túžob manipulovať. Pokračovanie na ďalšej strane.