Nepoznám vo svojom okolí človeka, ktorý by nemiloval jahody. Nakoľko už aj v slovenských skleníkoch dozrievajú prvé sladké plody, tak okrem osviežujúcej chuti majú pre nás veľa zdravotných benefitov.
Jahody a gastronómia
Záhradkári vedia, že najlepšie chutia čerstvo odtrhnuté z vlastného kríka. Na ich menšiu formu, lesné jahody, ste už určite natrafili na výlete v prírode, a s radosťou sa do nich spontánne pustili. Ak nemáte vlastné jahody, tak si dajte pozor pri výbere tých kupovaných.
Hlavne tie z dovozu sú väčšinou pri preprave a skladovaní chemicky ošetrované pesticídmi, herbicídmi, insekticídmi, hnojivami, živicami... Ich dôkladné umytie je preto viac ako žiaduce. Nebojte sa vyskúšať ani oficiálny lokálny samozber na poliach, ktoré nie sú chemicky ošetrované.
Klasické jahody sú bezpochyby vďačnou surovinou – majú široké využitie v kuchyni. Okrem koláčov, dezertov, šalátov, džemov, sirupov, čajov, limonád ich nájdete aj v jahodovom pive, či len tak plávajúce v perlivom šumivom víne.
Svoje vedia aj zamilované dvojice, pre ktoré sú doslova malým afrodiziakom – ponorené do tekutej čokolády, alebo s dávkou bielej šľahačky a posypom z kakaa vedia navnadiť na nadchádzajúci horúci večer.
Vedeli ste, že …
- optimálne by sa mali zberať ráno
- viete si ich vypestovať aj doma na balkóne
- umývajte ich vodou len tesne pred konzumáciou
- priemerná jahoda má dvesto zrniečok
- najsladšie chutia, keď majú izbovú teplotu
- jahody majú hlavnú sezónu od apríla do augusta
- najväčšiu jahodu dopestovali v Japonsku (2015). Vážila 250 gramov a v obvode merala 30 cm.
- v Belgicku jahodám dokonca postavili vlastné múzeum
- medzinárodný deň jahôd si pripomíname (prekvapujúco) 27. februára
- brazílske mesto Bom Príncipio je medzi turistami známe aj ako Strawberry Land. Každoročne a tu koná festival na počet týchto chutných plodov.
Už sa vám na ne zbiehajú slinky? Pokojne ich čaru a chuti podľahnite, lebo ako ste sa práve dočítali, budete po nich šťastnejšie a zdravšie.