Psychologička Dominika Rajznerová: Slovné spojenie “chcem sa zabiť” zadávajú do internetového vyhľadávača mladí Slováci najviac

Pandémia bola pre mnohých mimoriadne náročným obdobím. Sebapoškodzovanie, alkohol... To je iba zlomok problémov, ktoré odborníci v súvislosti ...
  • Zdroj: instagram / @psycho_logicka

Pandémia bola pre mnohých mimoriadne náročným obdobím. Sebapoškodzovanie, alkohol... To je iba zlomok problémov, ktoré odborníci v súvislosti s izoláciou zaznamenali.

Ako a kde vás môžu v prípade potreby ľudia kontaktovať? 

Na Krízovej linke pomoci sme k dispozícii cez chat, e-mail a telefón (0800 500 333), ale aj video poradenstvo. Všetky služby sú anonymné, bezplatné a nonstop dostupné.

Okrem toho sme v Bratislave, Trnave, Nitre a Banskej Bystrici vytvorili špecifickú krízovú službu – centrá krízovej intervencie Káčka, kde poskytujeme prvú psychologickú pomoc v krízových situáciách anonymne, bezplatne a pre všetkých, ktorých situácia vyžaduje rozhovor naživo.

Ľuďom v náročných životných situáciách pomáhame aj v rámci iných projektov, ako napr. projekt Online terénnej práce, kde skupina psychológov denne mapuje sociálne siete a streamovacie platformy a prevádzkujeme tiež Klub Machovisko - bezpečné miesto pre mladých ľudí v kríze.

Za ľuďmi v akútnej kríze môžeme prísť presne tam, kde sa nachádzajú vďaka Krízovému intervenčnému tímu IPčko.” 

Máte na záver nejakú univerzálnu radu či osobnú formu motivácie?

Každý z nás je jedinečný a má vlastné formy motivácie a zvládania náročných situácii. Ľudí by som povzbudila, aby si našli činnosti, ktoré im robia radosť. Môže ísť o činnosti športové, kreatívne alebo iné. Tiež je dôležité udržiavať kontakt s inými ľuďmi.

Dobré je si do života vniesť čo najviac istoty a štruktúry – či sa to týka práce z domu, starostlivosti o domácnosť a rodinu, alebo voľnočasových aktivít. 

Ak by som mala povedať niečo aj o mojom živote a živote mojich kolegov, počas pandémie sme zažili množstvo výziev a úloh spojených s pomocou iným. Priznám sa, že bola výzva nájsť si čas aj na seba a svoju psychohygienu, ale veľmi sme si v tom spolu s kolegami a kolegyňami pomáhali.

Vidieť zmysel a obrovský úžitok v tom, čo robíme, je najviac motivujúce. Snažíme sa pritom nezabúdať na seba, nájsť si čas a priestor na to, čo nás teší a popri sedavej práci sa dostatočne hýbať. Všetkým prajem veľa zdravia fyzického, ale aj toho duševného a odvahy vyhľadať pomoc, keď sa necítite vo svojej koži. Nájdete ju aj na našich linkách pomoci.”

Späť
Viac k téme:
Odporúčame z TIVI.sk
 
});