Osudová Marlene dokázala do postele dostať takmer každého, a jej príťažlivosť k vlastnému pohlaviu bola verejným tajomstvom.
Skutočný prelom v kariére nastal v nemeckom filme Modrý anjel (1930), ktorý sa okamžite stal známym po celom svete, takže sa dalo očakávať, že si jej talent všimnú aj v Hollywoode. V mekke filmovej tvorby ju čakalo mnoho sľubných úloh, ale aj veľa milostných dobrodružstiev.
Herečka si držala líniu ľadovej kráľovnej na obrazovke aj verejnosti, no v zákulisí bola oheň a vášeň. Mala svoje tajomstvá, ktoré skrývala pred novinármi a vlastnou rodinou.
V 30. rokoch minulého storočia sa Marlene presťahovala do Spojených štátov. Tu vznikli nezabudnuteľné snímky ako Shanghai Express (1932), Blonde Venus (1932), The Scarlet Empress (1934), Destry Rides Again (1939), The Spoilers (1942), A Foreign Affair (1948), Stage Fright (1950).
Pred začiatkom 2. svetovej vojny ešte väčšina ľudí netušil, čo sa deje v Nemecku. Ona zatiaľ strávila roky získavaním finančných prostriedkov pre židovských disidentov a utečencov z Nemecka a celý svoj honorár za film z roku 1937 (cca pol milióna dolárov) venovala na ich vec. A keď vypukla 2. svetová vojna, zdvojnásobila svoje úsilie.
Ešte v roku 1936 ju nemecký minister propagandy Joseph Goebbels požiadal, aby nakrúcala v Nemecku. Nielenže to rázne odmietla, rovno požiadala o americké občianstvo. V roku 1939 sa oficiálne vzdala nemeckého občianstva, a ďalej pokračovala v hraní v Spojených štátoch pod slávnymi režisérmi ako Alfred Hitchcock, Ernst Lubitsch, Orson Welles a Billy Wilder.
Po tom, čo sa francúzsky herec a jej milenec Jean Gabin zapojil do francúzskeho odboja, chcela aj on a niečo urobiť v boji proti Hitlerovmu režimu. Ako speváčka vystupovala pre amerických vojakov, čo najbližšie k frontovej línii. Na konci 2. svetovej vojny dorazila do Nemecka s prvými americkými jednotkami, aby sa stretla s matkou a sestrou. Pokračovanie na ďalšej strane.