Časy, kedy návšteva psychológa alebo psychiatra bola skôr výnimkou, ako bežným štandardom, našťastie dávno pominuli.
S akým typom človeka sa cítite dobre?
Je ťažké otvoriť sa cudziemu človeku. Napriek tomu, že pohlavie a vek nehrá v rámci vzdelania ani kvality terapie žiadnu rolu, rozhodujúce je, aby ste sa u odborníka cítili dobre. Len tak si za dverami ambulancie vybudujete dôverné prostredie, v ktorom sa nebudete zdráhať otvoriť svoje vnútro.
Zamyslite nad tým, či je pre vás dôležité, aby bol váš terapeut muž alebo žena.
Hovoríte radšej s mladšími alebo máte dôveru k starším odborníkom? Online alebo osobne? Mnoho terapeutov ponúka aj virtuálne sedenia. Premyslite si, či preferujete osobný kontakt alebo sa rýchlejšie uvoľníte doma – v známom prostredí.
V prípade, že dôverujete svojmu obvodnému lekárovi a cítite, že niečo nie je v poriadku, môžete sa obrátiť aj naňho. Odporučí vám ďalší postup.
Na záver pár drobností…
Dôležité je vedieť, že vyšetrenie u (klinického) psychológa je hradené poisťovňou a nie je k nemu potrebný výmenný lístok. Samozrejme, môžete si zvoliť aj psychológa, ktorý nemá zmluvu s poisťovňou.
Niektorí z nich ponúkajú prvé sedenie za radikálne nižšiu cenu, a to je fér, pretože v rámci prvého kontaktu iba zisťujete, či vám vzájomná spolupráca „sedí“.
Ak ešte stále váhate, no váš stav sa náhle zhoršuje a potrebujete sa rýchlo s niekým skontaktovať, otočte sa na Ligu za duševné zdravie. Tá prevádzkuje tzv. Linku dôvery Nezábudka a je dostupná nonstop telefonicky (0800 800 566) alebo do 48 hodín prostredníctvom e-mailu. Oba spôsoby sú anonymné a dôverné. V prípade silného panického záchvatu zavolajte záchranku (155).
Dôležité je, aby ste nepodceňovali váš zdravotný stav. Ani so zlomenou rukou predsa nečakáte, ako sa to vyvinie…