Ochorenie AIDS je celosvetový problém, ktorý sa dotýka každého, nielen homosexuálnych - bohémsky žijúcich hudobných či filmových hviezd.
Žijeme v dobe, kedy si musíme dávať veľký pozor na myšlienky, úvahy, činy a svetonáhľad, aby sa éra, v ktorej ľudia umierali v hanbe a osamelosti už nikdy nezopakovala. "Bolo to strašidelné – ako tie hrozné veci, čo sa diali v stredoveku, keď boli chorí zo strachu a ignorantstva vytrhnutí zo spoločnosti. Ibaže toto sa dialo v 90. rokoch v Amerike!" pripomína hudobník.
Zoznam celebrít, ktoré mali odvahu zverejniť pravdu o svojom zdravotnom stave, aby pomohli zvýšiť povedomie o HIV a pomôcť ostatným »»
• HIV vírus vedie k zhoršeniu imunitného systému, ktorý nedokáže pracovať tak efektívne, ako by mal. Kým s mnohými vírusmi si ľudské telo dokáže poradiť, proti HIV zlyháva. Dobrou správou je, že v súčasnosti dokážu lieky vírus veľmi úspešne „kontrolovať“.
• HIV sa najčastejšie prenáša nechráneným sexom či ihlami. V menšej miere môže matka vírus preniesť na svoje dieťa počas tehotenstva.
• Zvyčajne spôsobuje príznaky podobné chrípke – približne dva až štyri týždne po prenose, píše healthline.com.
• Príznaky zahŕňajú nevysvetliteľný úbytok hmotnosti, únavu, nútenie na vracanie, hnačku, bolestivosť kĺbov a svalov, horúčky, bolesti hrdla či bolestivosť a zväčšenie lymfatických uzlín…
• Diagnóza AIDS (neskoré štádium infekcie HIV) je zložitejšia. V prípade, že sa rozvinie, priemerná dĺžka a kvalita života sa výrazne zníži.
• Kedysi boli diagnózy HIV a AIDS považované za rozsudok smrti. Vďaka výskumom a vývoju nových liečebných postupov dnes ľudia s HIV žijú produktívny život.
• Na Slovensku bol prvý prípad nákazy HIV zaznamenaný v roku 1985. V tom istom roku sa objavil aj vôbec prvý liek na AIDS. Sám však na úspešnú liečbu nestačil.