Aj známeho psychológa, spisovateľa a happytariána Aleša Bednříka zasiahla pandémia. Jeho názor na očkovanie a opatrenia je však jasný a priamy.
Ako sa dá udržať vzťah na diaľku v čase Covidu?
“Nepoviem nič nového, lebo toto bolo rovnako ťažké pred 20 rokmi, ako je to teraz. Treba sa navzájom kontaktovať cez mobil, online – video hovory, telefonáty, rozprávať sa, zapnúť video a navečerať sa spolu, pozrieť si online film v rovnakom čase...
Čomu sa vyhnúť v rozhovore s ľuďmi, ktorí majú opačný názor ako my?
“Určite ich neurážať, nehodnotiť ich, nehovoriť, že sú hlúpi, či nevzdelaní. Skôr by som sa im snažil ponúknuť môj názor, iné zdroje a pohľady na situáciu. Pretože častokrát práve tí, ktorí sú proti očkovaniu, či rúškam, používajú chybné zdroje, alebo ich chybnú interpretáciu. V princípe vyhol by som sa posudzovaniu, odsudzovaniu a rozčuľovaniu sa.
Ako sa naučiť akceptovať iný názor ľudí?
“Tu je dôležité odlíšiť, či je ten iný názor založený na nejakých overených faktoch, alebo nie. Ja by som použil jeden z mojich obľúbených bonmotov. Ak má niekto bizarný názor, môžem ho aj ja bizarným spôsobom odmietnuť. Vymyslieť si nejakú inú bizarnú vec.
Napríklad aj ja sám som rumcajs, ale nie je to na mne vidieť, lebo nenosím červený klobúk a som oholený. Ale keď ma ľudia nevidia nasadím si aj klobúk aj bradu. Ľudia by na mňa pozerali, ako na blázna a ja by som im povedal, že sa cítim rovnako, keď mi oni prezentujú svoj bizarný názor na vec.
Nemyslím si, že by sme sa mali naučiť akceptovať hlúpe, nepodložené názory ľudí, skôr sa naučiť, ako na ne s kľudom reagovať.”
Čoraz viac počúvame, ako sa niektorí ľudia (aj v zrelom veku) chystajú odísť zo Slovenska. Prekáža im aktuálne politické dianie, (ne)kultúra, takmer žiadna podpora podnikateľského sektoru a mnoho ďalších vecí. Vnímaš to aj ty tak, že niečo s touto spoločnosťou, týmto nastavením nie je v poriadku? Myslíš si, že už to dávnejšie bublalo pod povrchom a Covid bol len spúšťačom? Alebo to spôsobila práve pandémia?
“Myslím si, že od nežnej revolúcie tu prebehlo niekoľko nepríjemných vecí, ktoré sa dejú neustále. Sú to nízke investície do oblastí, ktoré v iných krajinách fungujú. Veľká väčšina politikov zneužívala svoju moc a málokto tu má dôveru voči spravovaniu štátu. Táto nedôvera je oprávnená a je preto pochopiteľné, že mladí sa rozhodnú žiť inde. Je to smutné. Covid však nebol spúšťačom, je to kombinácia všetkého.”
Keďže si “happytarián” a zaoberáš sa aj psychológiou šťastia, čo by si poradil ľuďom na to, aby neupadli do depresie a našli radosť a šťastie aj v tomto pochmúrnom období?
“Buďte vo fyzickom a aktívnom pohybe, stretávajte sa online, ale aj prezenčne s inými ľuďmi, veďte zaujímavé diskusie, venujte sa koníčkom, ktoré vás bavia a choďte do prírody.
Nezabudnite sa venovať aj veciam, ktoré sú produktívne a nejakým spôsobom vás rozvíjajú. To sú tie všeobecné, univerzálne veci. Pohyb, príroda, priatelia, produktívna práca. Okrem iného nesledujte neustále dlhé hodiny spravodajstva a občas si oddýchnite aj od sociálnych sietí.”