Výber jedálenského stola v súlade s existujúcim dizajnom kuchyne. Ako na to?

Zosúladenie dizajnu nábytkových jednotiek a dosiahnutie súdržného vzhľadu kuchyne je nepochybne cieľom mnohých z nás. Čo však v prípade, ...

Zosúladenie dizajnu nábytkových jednotiek a dosiahnutie súdržného vzhľadu kuchyne je nepochybne cieľom mnohých z nás. Čo však v prípade, ak potrebujeme vymeniť iba jeden komponent, ktorý má zásadný vplyv na celkový priestor?

Fotogaléria

Práve jedálenský stôl je mnohokrát ústredným bodom, no občas nastane chvíľa, kedy je nutné ho vymeniť. Ako dosiahnuť skvelý výsledok a spárovať ho s existujúcim dizajnom miestnosti?

Zatiaľ čo kuchynská linka predstavuje dlhodobú investíciu, jedálenský stôl a stoličky ponúkajú väčšiu flexibilitu pri ich potenciálnej výmene, ktorá raz za čas môže nastať, napríklad z dôvodu opotrebovania alebo rozrastania sa členov rodiny. Okrem funkčných parametrov (veľkosť stola, trvácnosť a iné) zohráva úlohu aj vizuálna stránka.

Vytvorte farebný kontrast

Stavte na jednoduché pravidlo - aby bol priestor vyvážený a harmonický, využívajte kontrast, tzn. svetlé kuchynské skrinky kombinujte s tmavým jedálenským setom, stolom a kuchynskými stoličkami, a naopak. Už dávno totiž neplatí, že kuchynská linka musí byť v rovnakom odtieni ako zvyšok vybavenia. Ak sa budete snažiť o maximálnu zhodu a trafíte len príbuznú, no nie identickú farbu, celkový výsledok nebude práve najlepší.

Morenie drevených stolov

Aj napriek tomu, že drevené stoly sú nestarnúcou klasikou, popri štandardom odtieni je možné drevo moriť a dosiahnuť zaujímavejší a modernejší vzhľad. Obľúbeným variantom sú biele jedálenské stoly, ktoré sú šikovnou voľbou obzvlášť v prípade malej kuchyne. Biela totiž dobre odráža svetlo a pomôže miestnosť opticky zväčšiť. Pre vytvorenie kontrastu je ideálne tento stôl spárovať s čiernymi skrinkami. Platí to samozrejme aj opačne. Kuchyne v provence štýle zase môžete doplniť honosným kúskom namoreným jemnou pastelovou farbou a nesmú chýbať ani pútavé dekorácie na jedálenský stôl.

Úspech tkvie v detailoch

Ak vás predstava kontrastu príliš nenadchla a ste zástancami tradičnejšieho štýlu, zamerajte sa na spárovanie niektorých detailov. K čiernej kuchynskej linke môžete napríklad zvoliť moderný stôl s drevenou doskou a pevnými kovovými nohami. Vďaka drevu tak zvýšite v kuchyni pocit tepla a útulnosti, no nerozbijete jej stávajúci elegantný vzhľad.

Priestor esteticky nepreťažujte

Skrinky, ktorých čelo je zdobené hranatými frézami, ide o tzv. shaker kuchyne, kombinujte s jednoduchým stolom a stoličkami bez akéhokoľvek vyrezávania a ornamentov. V tomto prípade môžete siahnuť napríklad po klasických stoloch z masívneho dreva, prípadne po modeloch s doskou v mramorovom vzhľade a antracitovom ráme.

Viac k téme:
Odporúčame z TIVI.sk