Pod jej TYRANSKOU KRUTOVLÁDOU zomrela polovica Madagaskaru: Šialená Ranavalona sa k moci dostala mečom a krvou, následne rozpútala PEKLO!

Ostrov pri východnom pobreží Afriky je dnes jedným z vysnívaných dovolenkových miest, ale v neistých časoch panovania Ranavalony I.  ...
  • Zdroj: Wikipédia, Pixabay

Ostrov pri východnom pobreží Afriky je dnes jedným z vysnívaných dovolenkových miest, ale v neistých časoch panovania Ranavalony I. býval živým peklom.

Tragédia na jej pohrebe

Pravidelné vojny, choroby, nútené práce a kruté tresty mali počas jej 33-ročnej vlády za následok vysokú úmrtnosť vojakov aj obyvateľov. Populácia ostrova tak klesla z 5 milióna (1833) na 2,5 milióna (1839). Nakoniec sa pripravovalo sprisahanie aj proti nej. To ale odhalila pravdepodobne vďaka sieti verných špiónov.

O škandalóznej GRÓFKE si v 18. storočí šepkala celá Británia: VULGÁRNA kráska, ktorá prežila aj predávkovanie drogami a neváhala oklamať biskupov Zobraziť článok

Nezmyselné umieranie na Madagaskare neskončilo ani v deň jej pohrebu. Počas neho sa mal vznietiť sud s pušným prachom, čo zapríčinilo veľký výbuch a smrť viacerých jeho účastníkov. Vskutku morbídne štýlový koniec Ranavaloninej krutovlády.

Po jej smrti (zomrela v spánku 16.8. 1861) nastúpil na trón jej syn Radama II. Roku 1885 vyhlásili vo Francúzsku protektorát, a o desať rokov neskôr kolonizovali Madagaskar. Ten získal svoju nezávislosť až v roku 1960.

P.S.: Vedeli ste, že v roku 1776 miestni kmeňoví náčelníci za svojho ampansacabeho (kráľa) zvolili slovenského dobrodruha Mórica Beňovského (*1746 – †1786)?

Späť
Viac k téme:
Odporúčame z TIVI.sk
 
});