Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR v spolupráci s Národnou koalíciou pre digitálne zručnosti a povolania SR spustilo novú schému pomoci pre rodiny so školopovinnými deťmi.
Viac ako 152-tisíc žiakov základných a stredných škôl tak môže historicky po prvý raz získať finančný príspevok vo výške 350 eur na kúpu nového notebooku či tabletu s klávesnicou. Prinášame vám súhrn kľúčových informácií o projekte Digitálny žiak a o možnostiach, ktoré prináša.
Príspevky v tomto roku dostanú desaťtisíce žiakov
Cieľom projektu Digitálny žiak je vyrovnať štartovacie pozície a podporiť rovný prístup vo vzdelávaní medzi žiakmi, bez ohľadu na to, z akého socio-ekonomického prostredia pochádzajú. Pomoc je preto primárne určená pre päť skupín žiakov – príspevok na nákup nového digitálneho zariadenia môžu v tomto školskom roku získať všetci prváci na stredných školách, vrátane žiakov prvého a piateho ročníka na osemročných gymnáziách a prvákov na päťročnom gymnaziálnom štúdiu. Štát tiež podporí žiakov a študentov zo sociálne slabšieho prostredia, a tiež z domácností, ktoré neprekračujú 60 % mediánu príjmu. „Dnešné deti musia pri vyučovaní aj pri domácich úlohách čoraz viac využívať digitálne zariadenia. Desaťtisíce školákov však nemajú pre to zodpovedajúce digitálne zručnosti a mnohí dokonca ani počítač či notebook. Tento problém potvrdzujú aj výsledky testovania Monitor 9 a IT Fitness Testu, v ktorých sa žiaci základných a stredných škôl za uplynulé dva roky, keď boli z veľkej časti odkázaní na online vyučovanie, zhoršili,“ uviedla ministerka investícií Veronika Remišová (Za ľudí).
Aktívna spolupráca so školami prispeje aj ku skvalitneniu vzdelávania
Národný projekt počíta aj so zapojením viac než 14-tisíc učiteľov asistentov či sociálnych pracovníkov, ktorí deťom pomôžu s registráciou do projektu či výberom vhodného zariadenia. Na oficiálnej webstránke projektu www.digitalnyziak.sk zároveň postupne pribudne vzdelávací obsah pre žiakov, ktorý pomôže so zvládnutím základných princípov bezpečnej práce s počítačmi. Zvýšenie dostupnosti digitálnej techniky žiakom pomôže nielen zefektívniť domácu prípravu na vyučovanie a rozvíjať tak svoje digitálne zručnosti, no zároveň umožní pedagógom do vyučovacieho procesu zaraďovať viac digitálneho obsahu. Základné a stredné školy hovoria jednohlasne. Digitálny žiak je podľa nich z hľadiska budúcnosti veľmi dôležitý – rozvíja totiž potenciál všetkých študentov bez rozdielu. „Digitálny žiak predstavuje začiatok cesty za lepším školstvom. Ide o veľkú príležitosť pre nás všetkých – pre rodičov, aby vybavili svoje deti potrebnou digitálnou technikou, pre žiakov, aby získali potrebné digitálne zručnosti a pre školy, aby dokázali plne rozvinúť potenciál všetkých svojich žiakov,“ konštatuje prezident Asociácie stredných odborných škôl SR Felix Dömény. „Verím, že vďaka tejto, aj keď len jednorazovej pomoci, sa posunieme ku kvalitnejším digitálnym zručnostiam našich žiakov, a tak im umožníme lepšie uplatnenie na európskom trhu práce,“ dopĺňa prezidentka Združenia základných škôl Slovenska Eva Horníková.
Ako je možné príspevok získať?
O 350-eurový príspevok môžu žiaci a ich rodičia požiadať do konca júna a získajú ho ešte počas tohto roka. Podmienkou získania príspevku je vyplnenie registračného formulára na oficiálnej webstránke projektu www.digitalnyziak.sk. Ministerstvo investícií následne overí správnosť údajov a jednotlivé žiadosti spracuje. Do niekoľkých týždňov by rodičom mala prísť SMS správa s unikátnym kódom. Na webstránke projektu bude zároveň dostupný zoznam autorizovaných predajní digitálnej techniky v jednotlivých okresoch, v ktorých je možné si príspevok uplatniť. Rodič, ktorý príde so žiakom, musí mať kód v SMS-ke a občiansky preukaz. Voucher v hodnote 350 eur môže následne použiť na nákup optimálneho digitálneho zariadenia, ktoré je pre jeho dieťa najvhodnejšie. Uplatniť ho môže na notebook alebo tablet v danej cenovej kategórii, ale aj na drahší kúsok.
Kompletné informácie o príspevku nájdete na www.digitalnyziak.sk. K dispozícii je počas pracovných dní aj call centrum +421 (0) 232 284 466.