Tvrdo doplatila na lekárovu chybu: Monika s pokročilou rakovinou vyrozprávala svoj príbeh, budete krútiť hlavami

Snažila som sa žiť zdravo, športovala som, otužovala a až do minulého roka som sa cítila veľmi dobre. Moniku do pokročilého štádia rakoviny ...
  • Galéria5
  • Zdroj: Facebook / Monika Nováková

"Snažila som sa žiť zdravo, športovala som, otužovala a až do minulého roka som sa cítila veľmi dobre." Moniku do pokročilého štádia rakoviny krčka maternice dostala nedôsledná práca lekára. Dnes vyzýva všetky ženy, aby od svojho gynekológa chceli viac, aby sa viac pýtali, aby si spoločne prechádzali všetky výsledky, riadok po riadku. A aby sa dali zaočkovať proti HPV!

Fotogaléria

Aj keď záujem Slovákov a Sloveniek o očkovanie proti rakovinotvornému vírusu HPV v poslednom období vzrástol, oproti vyspelým krajinám sme stále na chvoste. „Nie je na čo čakať,“ hovorí gynekológ MUDr. Mikuláš Redecha. „Až 99 percent všetkých prípadov rakoviny krčka maternice spôsobuje práve HPV. Pritom ide o jedinú onkologickú diagnózu, ktorej sa dá predísť vakcináciou.“

... a gynekologickými preventívnymi prehliadkami za predpokladu, že sú vykonané správne!

Dobré verzus zlé výsledky

"Pred 13 rokmi mi bol diagnostikovaný HPV vírus, dvakrát v priebehu jedného roka som podstúpila konizáciu. Žiadala som svojho gynekológa o radikálnejšie riešenie, povedal mi, že nakoľko som zdravá, nie je to nutné."

Monika žila svoj život v omyle. Dôvod na paniku neexistoval, lekár ju predsa po každej preventívke ubezpečoval, že dopadla dobre, bez nálezu.

"Každý rok mi spravil odber na cytológiu a sono vyšetrenie. Pol roka po poslednej prehliadke som však začala krvácať." Výsledok bol pre aktívnu ženu horší ako nočná mora. Dozvedela sa, že v jej tele bujnie rakovina krčka maternice v pokročilom štádiu. Pokračovanie na ďalšej strane.

Pokračovať v čítaní
 
Odporúčame z TIVI.sk